неділя, 22 серпня 2021 р.

В Україні до 30-річчя Незалежності відтворили голос Тараса Шевченка

Скріншот з відео, посилання на яке можна знайти далі в тексті

До 30-ї річниці з нагоди Дня Незалежності в Україні реалізували проект із творчої реконструкції голосу українського поета, прозаїка, громадського діяча Тараса Шевченка. Про це повідомила прес-служба Міністерства закордонних справ. «На жаль, записів мови письменника не існує, але новітні технології роблять можливим неможливе», – зазначили у міністерстві.
За даними МЗС, яке допомогло команді TABASCО втілити проект, синтезувати голос Шевченка вдалося на основі антропометричних даних, встановлених завдяки збереженій посмертній масці Великого Кобзаря, та нейромережі й за відсутності будь-якого запису.
«Але крім фізіології голос залежить від багатьох інших факторів – звичок, способу життя, перенесених хвороб», – зауважив кандидат технічних наук Олексій Шалденко.
Шевченко помер у 1861 році – за 16 років до того, як Томас Едісон розробив перший робочий прототип фонографа, пристрою для запису та відтворення звуку. Тому до наших днів не збереглося жодного запису голосу поета.
Але в TABASCO спробували відтворити голос Шевченка без його зразка. Для цього скористалися точними антропометричними даними про нього, які виміряли з посмертної маски Шевченка. Вона зберігається в Національному музеї його імені.
Група шевченкознавців протягом місяця шукала в архівах спогади сучасників Шевченка про манеру його поведінки, голос тощо. Також ініціатори проекту зробили 3D-модель письменника і віднайшли 108 осіб, які максимально відповідали параметрам Шевченка, та за допомогою яких вдалося відтворити голос митця.
Потім усю знайдену інформацію класифікували за ступенем важливості, а ще – зробили 3D-модель голови Шевченка. Аналіз цих даних дозволив відібрати спершу 108, потім 26 і зрештою – трьох людей по всій Україні, найбільш схожих із поетом ХІХ століття.
«За допомогою спеціальних алгоритмів ми визначили рівень схожості кожного кандидата із Шевченко. Багатофакторна модель скоротила вибірку до 26 кандидатів, найбільш схожих на Шевченка. На основі досліджень нейромережа обрала трьох найпрезентативніших (кандидатів)», – розповіли в TABASCО.
В агенції зазначили, що за історію свого існування цей проект був одним з найскладніших, «адже він об'єднує культурне ядро України з сучасними технологіями». Проект реалізували протягом року, до нього долучилися понад 150 фахівців (програмістів, дизайнерів, істориків, шевченкознавців).
«Відтепер кожен може почути те, як міг би звучати Тарас Шевченко на власні вуха!.. Також у подробицях ви дізнаєтесь, як разом із зовнішніми експертами, за відсутності будь-якого запису, нам вдалося синтезувати голос на основі антропометричних даних та нейромережі», – зазначили в агенції.
Переглянути відео про подію і послухати реконструюваний голос можна ТУТ
Джерело: https://zaxid.net

Немає коментарів:

Дописати коментар