понеділок, 26 жовтня 2020 р.

Кому потрібна риторика?

Риторика вивчає способи та методи мовлення, які найбільш ефективно доносять думку до слухачів і народжують бажання робити та діяти.
Риторика - це наука, а значить, за своїм визначенням не може бути некорисною, оскільки будь-яка наука спрямована на вироблення і систематизацію знань про дійсність. Отже, риторика займається тим самим «виробництвом» знань, а значить, є суспільно корисною справою. Інше питання - кому потрібні ці знання?
Перша відповідь, яка напрошується сама собою - риторика необхідна людям певних професій. В першу чергу тих, де цінується мовне мистецтво. Тобто педагогам, журналістам, адвокатам, психологам, працівникам торгівлі та багатьом іншим. Продовжувати цей список можна довго, але суть зводиться до одного: людина, що працює з людьми, як би це не було банально, повинна вміти з ними розмовляти - красиво, грамотно, захопливо. 
Звичайно, скептики можуть заперечити, мовляв, навіщо пересічному зварнику або, наприклад, водієві трамвая ораторське мистецтво? У професійній діяльності представники багатьох професій можуть, звичайно, обійтися і без особливого красномовства, а от у повсякденному житті ораторські навички можуть виявитися вельми доречними.
Погодьтеся, практично будь-якій людині доводилося коли-небудь виступати публічно: перед однокурсниками, у великому залі для глядачів, зі шкільної сцени, в центрі офісної «курилки» або просто на задвірках найближчого двору перед однолітками ...
Та що там говорити, в будь-якій компанії завжди знаходиться умілець «травити байки», якого по праву вважають душею компанії за вміння красиво, захоплено, грамотно, артистично викладати свої думки. Таких людей поважають, вони свідомо користуються авторитетом у своєму колі. Отже, ті, у кого «підвішений язичок», найчастіше, стають улюбленцями суспільства! Мова йде не про «любителів побазікати», а про тих, хто дійсно робить це з розумом, втілюючи перед слухачами свій талант зі створення та виголошення розважальних промов, ритуальних, інформаційних і т.п.
Навчання правильній розмові починається з самого дитинства, коли батьки, вихователі, оточення вчать дитину вимовляти слова, формувати речення з них... Саме це навчання вести бесіду в ранньому віці можна вважати початковим етапом риторики.
У одних ораторський дар - природний, іншим же доводиться подолати непростий шлях, перш ніж вони навчаться красномовству. І саме риторика покликана допомогти їм у цьому. Освоївши риторичні прийоми людина, може навчитися триматися впевнено перед публікою, говорити аргументовано і грамотно. Ці навички не тільки прикрашають імідж людини, але і підвищують її соціальний статус в очах інших людей. Красномовство вважається ознакою освіченості, інтелігентності в якійсь мірі.
Риторика вчить не тільки викладати власні думки, а й вміти чути співрозмовника, вирішувати спори та дискусії, ввічливо відмовляти та переконувати співрозмовника.
Стануть в пригоді ці вміння не тільки для соціального життя, а й для чисто побутового.
Користь риторики незаперечна. Вивчайте риторику. Вчіться говорити.
Джерело: ТутЦікаво

Немає коментарів:

Дописати коментар